Sluneční alergie
Jak byste měli ke sluneční alergii přistupovat
Sluneční alergií se rozumí fotodermatóza, která je pravděpodobně způsobena především UV-A složkou slunečního záření.
Tato kožní reakce se objevuje převážně na začátku sluneční sezony nebo na začátku dovolené, když je kůže, která odvykla slunečnímu záření, vystavena slunci při prvním opalování. Za několik hodin až dnů po pobytu na slunci se dostaví silně svědivé kožní vyrážky nebo bolestivé puchýřky.
Kožní vyrážky se vyskytují u dospělých (nejčastěji u mladých žen se světlým fototypem pigmentace), velmi často v dekoltu a na ramenou, pažích a hřbetech rukou, u dětí také v obličeji. Ke zmírnění dochází obvykle až po několika dnech bez pobytu na slunci.
Dosud nebylo vědecky zcela objasněno, čím je sluneční alergie vyvolána. Nicméně se předpokládá, že za to jsou zodpovědné ultrafialové paprsky, převážně UV-A složka slunečního záření. Ke vzniku polymorfní fotodermatózy (PLD) by rovněž mohly přispět genetické předpoklady.
Předpokládá se, že také případně i některé složky obsažené v kosmetickém přípravku mohou dráždit kůži. (emulgátory, vonné nebo konzervační látky). Těmto přísadám je vhodné se v letních měsících, pokud je znám sklon ke sluneční alergii, vyhnout.
Prevence sluneční alergie, tato opatření mohou pomoci:
- Používejte přípravky na ochranu před sluncem a následnou péči bez tuků, emulgátorů a vonných látek, barviv nebo konzervačních látek
- Jako ochranu před sluncem používejte přípravky s dostatečnou UV-A ochranou podle doporučení EU (ideálně se symbolem UV-A).
- Při velmi silném sklonu k Mallorca akné chraňte kůži oděvem před přímým kontaktem se sluncem a vyhýbejte se polednímu slunci.