Často kladené dotazy
Dotazy týkající se sluneční ochrany
Dotazy k Ladivalu
UV záření
Jaké jsou vlastnosti UV-B paprsků?
Ve zkratce: opálení kůže, spálení od slunce, zarudnutí kůže způsobené sluncem a poškození kůže
Paprsky UVB pronikají do nejnižší vrstvy epidermis a způsobují rychlejší dělení buněk. UVB záření zároveň aktivuje produkci melaninu, vlastního pigmentu kůže, v melanocytech. Pigment je distribuován v okolních keratinocytech, kde se hromadí v buněčných jádrech a chrání genetický materiál buněk jako slunečník proti změnám.
Podle vědeckých studií se UVB podílí více než 80% na vzniku rakoviny kůže.
Jaké jsou vlastnosti UV-A paprsků?
Stručně řečeno: stárnutí kůže související se sluncem, reakce na léky, polymorfní světelná dermatóza (tzv. sluneční alergie), Mallorca akné.
UVA paprsky mají delší vlnovou délku než UVB paprsky. Vedou k masivní degeneraci elastických vláken a redukci kolagenových vláken. Výsledkem je předčasně zestárlá kůže s vráskami. UVA paprsky jsou obvykle také považovány za spouštěče alergických reakcí. Fototoxické reakce lze rovněž přičíst UVA záření. UVA paprsky se ve škáře (dermis) setkávají s různými látkami rozpuštěnými v krvi a může docházet k interakcím mezi chemickou látkou, UVA a vlastní tkání těla.
Jaké jsou vlastnosti infračervených (IR-A) paprsků?
Stručně řečeno: rozpad kolagenu, stárnutí kůže způsobené sluncem a tvorba vrásek.
Podobně jako UV-A paprsky, IR-A paprsky podporují předčasné stárnutí pokožky způsobené sluncem, a to uvolněním enzymů narušujících vlákna kolagenu. IR-A paprsky útočí na mitochondrie kožních buněk. Ty se také označují jako "elektrárny" buněk, protože produkují energii potřebnou pro všechny životní procesy. Paprsky IR-A vedou v mitochondriích k tvorbě takzvaných volných radikálů - agresivních sloučenin kyslíku, které mohou poškodit buňky těla.
Pokožka předčasně stárne, elasticita klesá, kůže dokáže zadržet méně vlhkosti a stává se sušší. V současné době se zkoumá, zda a jakým způsobem souvisí infračervené paprsky A s rozvojem rakoviny kůže.
Jaké filtry existují a co funguje nejlépe?
- Chemické/syntetické/organické filtry --> pohlcují UV záření a přeměňují ho na teplo.
- Fyzikální/anorganické/mikropigmentové filtry --> působí na kůži jako zrcadlo a odrážejí UV záření.
Účinek ochranného slunečního faktoru je stejný, tj. žádný nepůsobí lépe či hůře než ten druhý.
Ochranný sluneční faktor
Jak vypočítám ochranný sluneční faktor (OF) pro moji pokožku?
Pro výpočet ochranného faktoru potřebujete znát:
- typ pleti,
- individuální zvláštnosti, jako jsou alergie na světlo nebo užívání speciálních léků,
- kde a jak dlouho plánuji pobývat na slunci.
Webové stránky meteorologických služeb nám v současné době, a zejména v letním období, poskytují informace o maximálním UV indexu (UVI) předpokládaném v konkrétní lokalitě. V mnoha zemích se index uvádí spolu s předpovědí počasí v novinách, v televizi a v rádiu.
V závislosti na poloze a ročním období nabývá hodnot 0 až 14 a v některých regionech je ještě vyšší.
Typy pleti
Každý typ pleti má takzvanou dobu vlastní ochrany. To nám ukazuje, jak dlouho můžeme pobýt na slunci bez ochrany, aniž bychom se spálili.
- Pigmentační typ 1 (nordický): 3-10 minut
- Pigmentační typ 2 (keltský): 10-20 minut
- Pigmentační typ 3 (střední): 20-30 minut
- Pigmentační typ 4 (středomořský): 45-60 minut
- Pigmentační typ 5 (tmavý): 60-90 minut
- Pigmentační typ 6 (černý): více než 90 minut
Výpočet SPF pro dospělé:
Použijte UV index podle předpovědi a v závislosti na typu pokožky (Pigmentační typ) vypočítejte a zaokrouhlete výsledek takto:
- Pigmentační typ 1: UV index x 4
- Pigmentační typ 2: UV index x 3
- Pigmentační typ 3: UV index x 2
- Pigmentační typ 4: UV index x 1
Důležité: Zvláště chráněny by měly být osoby s poruchami pigmentace, osoby trpící polymorfní fotodermatózou, alergií na slunce, osoby s Mallorca akné, děti, lidé s oslabenou imunitou, osoby s čerstvou jizvou. Ti všichni by měli počítat s bezpečnostním faktorem o 5 až 10 vyšším.
Děti by vždy měly používat vysoké faktory, minimálně faktor 30.
Co znamená COLIPA Ratio (poměr COLIPA)?
Do současné doby byl pro ochranu proti UV záření platný „Australský standard”. V souladu s ním musí být ochranným opalovacím prostředkem pohlceno alespoň 90 % UV-A záření. Nad tento limit neexistuje další rozlišování. Proto byla ochrana proti UV-A záření vždy konstantní bez ohledu na OF ochranného přípravku proti slunci. V tomto ohledu spatřovala Komise EU mezeru v ochraně zákazníků a vydala doporučení týkající se poměru UV-A/UV-B záření, které nabylo platnosti v roce 2009.
Dle doporučení Komise EU je poměr ochrany 1:3. To znamená, že u všech ochranných opalovacích přípravků musí být ochrana proti UV-A záření vždy třetinová v porovnání s ochranou proti UV-B (vyjádřeno pomocí OF). Takzvaný poměr COLIPA týkající se vyváženosti UV-A/UV-B záření nahradil Australský Standard jako kritérium pro ochranu proti UV-A a to v celé EU.
Aplikace opalovacích přípravků
Co mám aplikovat jako první: denní krém nebo opalovací krém?
V odborné literatuře se doporučuje nejprve aplikovat opalovací krém a poté přípravky každodenní péče o pleť. Tento postup se doporučuje i při použití make-upu. Pokud se jedná o běžný denní krém, není problém nanést nejprve denní výživný krém a následně opalovací. V této souvislosti je však důležité se ujistit, že se každý produkt plně vstřebal do kůže, aby se předešlo rozředění ochranného faktoru.
V letních měsících je praktické používat jako denní péči o obličej krém s ochranným faktorem.
Kolik opalovacího krému mám nanést?
Dobrou orientační pomůckou je takzvané pravidlo 11. prstu, které určuje dostatečné množství na celé tělo tzv. délkou aplikovaného krému. Délka aplikovaného krému je definována jako délka krému od špičky prostředníčku po zápěstí.
- Pro každou nohu a pro záda je zapotřebí po dvou délkách aplikovaného krému, pro hrudník, břicho a každou paži je zapotřebí vždy jedna délka aplikovaného krému. Pro obličej, šíji a krk rovněž jedna délka aplikovaného krému.
- Takzvané “sluneční terasy” (nos, rty, ušní boltce, ramena, dekolt, nárty, pleš) je nutno zvlášť dobře namazat!
- K zachování ochranného účinku by se měl přibližně každé dvě hodiny krém znovu nanést, především po koupání a osušení nebo po silném pocení.
Zkušenosti ukazují, že při použití ochranného slunečního spreje většina lidí nanese příliš malou vrstvu. Jako u všech přípravků na ochranu před sluncem, i zde platí pravidlo: „Čím více, tím lépe.“ Při používání ochranného slunečního spreje je třeba sprej používat co nejčastěji, dokud není na kůži viditelný kvalitní a jednotný film (v závislosti na druhu spreje se může počet nastříkání lišit, nelze tedy doporučit přesné množství aplikací).
Které části těla jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření?
Takzvané „sluneční terasy“. Jedná se o ramena, nos, uši, ale také zadní část chodidel. Při nanášení krému prosím přihlédněte k tomu, že tyto oblasti jsou obzvláště náchylné k absorpci slunečních paprsků. Pro zachování dokonalé ochrany před sluncem je třeba aplikaci opalovacího přípravku pravidelně opakovat.
Ladival pro dětskou pokožku
Od kolika let lze používat Ladival® pro děti?
Obecně řečeno: Pro výrobky Ladival® není stanoven žádný věkový limit. Použité UV filtry jsou dobře snášeny i u dětské pokožky. Děti mladší dvou let by však nikdy neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření!
Pokud je pobyt na slunci nevyhnutelný, např. když dítě jede v kočárku, měla by být nejprve použita všechna ostatní opatření na ochranu před sluncem, jako jsou slunečníky, klobouky, oděvy s dlouhými rukávy, sluneční brýle atd. Všechny nekryté oblasti pokožky by pak měly být ošetřeny opalovacím přípravkem Ladival® pro děti.
Existuje speciální produkt Ladival® pro dětskou alergickou pokožku?
I u dětí může být alergie způsobena kombinací určitých kosmetických přísad, např. emulgátorů. Rovněž UVA záření může vést k sluneční alergii. Ladival® pro děti s alergickou pokožkou OF 50+ je hydrodisperzní gel, neobsahuje žádné emulgátory a byl vyvinut speciálně pro děti se sklonem k alergiím na slunce. Kůže náchylná k alergiím by se tedy měla vyhnout látkám, které mohou vyvolat alergické reakce, jako např. tuky či zmiňované emulgátory. Proto je tato řada tvořena hydrofilním základem, ve kterém jsou jemně rozptýleny nerozpustné složky, např. UV-filtry. Přípravek tedy vypadá jako mléko a také vykazuje stejné kosmetické vlastnosti (výborně se roztírá, rychle se vstřebá a netvoří lepkavý film na pokožce), ale přitom se jedná o gel.
Existují produkty Ladival® pro děti bez nanočástic?
Ladival® opalovací mléko pro děti SPF 50+ neobsahuje žádné nanočástice.
Pokud je dětem více než 3 roky, mohou používat přípravky Ladival® na citlivou pokožku (mléko nikoli sprej). Stejně jako všechny produkty na ochranu proti slunci Ladival®, ani tato řada neobsahuje parfémy, barviva ani konzervační látky. Ladival® pro citlivou pokožku nabízí speciální pečující složení a intenzivní hydrataci.
Pokud je však dítě mladší než 3 roky, doporučuje se použití dětské řady přípravků Ladival®, protože jsou speciálně přizpůsobeny potřebám dětské pokožky.
Ladival & oblečení
Může Ladival® způsobit žluté skvrny na mém oblečení?
UV-A a UV-B filtry chrání pokožku nejen před akutním poškozením, jako je spálení sluncem, ale také před chronickým poškozením kůže způsobeným UV-A paprsky. Podle aktuálních směrnic EU musí být všechny přípravky proti slunci vybaveny zvýšenou ochranou proti UV-A. Filtry na ochranu proti UV-A záření mohou kvůli své přirozené barvě způsobit žluté skvrny. Změna barvy může být zapříčiněna jakýmkoliv ochranným přípravkem proti slunci (ne jenom přípravky Ladival). Z tohoto důvodu je na zadní straně produktů s ochranným faktorem výrazné upozornění.
Obecně řečeno může být změna barvy oděvu nebo jiných materiálů způsobena přípravky pro péči o tělo jakéhokoli druhu. Zabarvení způsobené použitím přípravků na ochranu před sluncem může (ale nemusí) souviset s některými UVA filtry.
Proč při používání opalovacího krému dochází ke změně barvy oblečení?
Změny barvy způsobené používáním přípravků pro ochranu proti slunečnímu záření mohou (ale nemusí) souviset s používáním určitých UV-A filtrů.
Tyto UV-A filtry se vyskytují v každém přípravku na ochranu proti slunečnímu záření (bez ohledu na to, jestli je koupený v lékárně nebo drogerii), a proto může být změna barvy způsobena jakýmkoliv ochranným přípravkem proti slunci (ne jenom přípravkem Ladival).
Případné skvrny lze odstranit chemickým čištěním.
Obecné pravidlo je nechat ochranné přípravky proti slunci úplně vstřebat do kůže a teprve pak se obléct.
Co má větší vliv na zbarvení oblečení? Pot nebo textilní materiál?
V případě zvýšeného pocení může být teoreticky více UV filtrů smyto z kůže a přeneseno do oblečení či textilu. Textilní materiál má však větší vliv na absorpční kapacitu UV filtrů (tj. změnu barvy) a navíc je ovlivněn barvou tkaniny a případně také výrobním procesem (např. bělením). Řada výrobců plavek nebo sportovního oblečení přitom upozorňuje, že je třeba zamezit kontaktu s kosmetickými přípravky.
Obecně k použití & uchování Ladivalu
Mohu používat Ladival® během těhotenství?
Nemáme žádné oficiální údaje ani připomínky k používání přípravků na ochranu před sluncem během těhotenství. Lze předpokládat, že přípravky na ochranu proti slunci Ladival® lze během těhotenství bezpečně používat za předpokladu, že jejich použití nebrání alergie nebo nesnášenlivost jednotlivých složek.
Obecně by těhotné ženy měly být opatrnější při pobytu na slunci, protože vysoké sluneční záření, teplo atd. mohou způsobit stresovou zátěž. Občas mohou hormonální změny během těhotenství vést k silné a nepravidelné pigmentaci (pigmentovým skvrnám).
Stejně jako u dětí kvůli jejich citlivé pokožce se doporučuje těhotným ženám používat zdravý rozum a co nejvíce se vyhýbat slunci. Pokud to není možné, chraňte se oblečením, kloboukem a vhodným opalovacím krémem.
Jaký repelent proti komárům lze použít s přípravkem Ladival®?
Nemáme žádné zkušenosti s přírodními repelenty proti komárům, Ladival® nebyl v daném ohledu testován. V příslušných publikacích se doporučuje nanášet opalovací krém půl hodiny před repelentem proti komárům.
Obvyklé přípravky na ochranu proti komárům obsahují složky, které ochranu před sluncem snižují o jednu třetinu. Proto je nutné použít odpovídající vyšší ochranný sluneční faktor (OF).
Kdy začíná ochranný účinek Ladival®?
U přípravků Ladival® testy potvrdily, že ochrana začíná platit okamžitě po nanesení. To platí pro všechny produkty na ochranu proti slunečnímu záření Ladival®. Organické i minerální filtry jsou účinné ihned po aplikaci.
Jak se liší přípravky Ladival® na obličej a ruce od přípravků na tělo?
Rozdíl spočívá v konzistenci, která je u obličejových přípravků odlehčená. Přípravky na obličej můžete bezpečně používat i na tělo a naopak.
Jak dlouho lze Ladival® po otevření používat?
Ladival® stejně jako většina kosmetických přípravků má neomezenou dobu uchováni do doby otevření.
Poté se doporučuje spotřebovat do 6 nebo 12 měsíců dle typu přípravku. Na zadní straně naleznete piktogram s obrázkem kelímku a textem “6 M” nebo "12 M" značící právě dobu spotřeby po otevření.
Ladival při podráždění pokožky & kožních onemocněních
Může dojít k poškození pokožky, pokud z ní není Ladival® zcela odstraněn?
Zejména mikropigmenty obsažené v přípravcích Ladival® se nerozpouštějí a zůstanou na povrchu kůže. Pokud se neodstraní, dochází k vysoušení pokožky. K úplnému odstranění přípravku Ladival® z pokožky tedy samotná voda nestačí, je potřeba použít běžné sprchové gely nebo mýdlo.
Bílé skvrny na nohou po aplikaci?
Bílé skvrny na kůži mají různé příčiny, které lze vyjasnit pouze lékařským dermatologickým vyšetřením. Pigmentové skvrny ale nemají nic společného s přípravkem na ochranu před sluncem.
Máte nějaké zkušenosti s přípravky Ladival® pro pacienty s lupusem?
Toto onemocnění vyžaduje použití velmi vysokého ochranného slunečního faktoru. Vhodný je pak Ladival® pro alergickou pokožku 50+, nicméně produkt nebyl na lupus speciálně testován.
Složení Ladivalu
Je Ladival® biologicky rozložitelný?
Ladival® není biologicky rozložitelný. Pokud je to požadováno v zahraničí, doporučujeme zakoupit v letoviscích produkty, které tento požadavek splňují.
Obsahuje Ladival® hliník?
- Ladival® pro děti ve spreji obsahuje hydroxid hlinitý.
- Ladival® pro alergickou pokožku a Ladival® sprej na citlivou pokožku obsahují oxid titaničitý (nano) s hliníkovým povlakem.
V přípravcích Ladival® se nepoužívá žádný „volný“ hliník (např. rozpustné sloučeniny hliníku), ale pouze hliník, který je pevně spojen s částicemi oxidu titaničitého.
Obsahuje Ladival® silikonové oleje?
Ladival® neobsahuje žádné "volné" silikony, které by vytvářely uměle vylepšený pocit na pokožce bez přidané hodnoty. U některých výrobků Ladival® se používá velmi malé množství silikonu jako povlak pigmentu. Tato velmi malá množství jsou pevně vázána v povlaku (zvyšují kosmetickou přilnavost pigmentu a snižují bílý efekt po aplikaci).
Obsahují produkty Ladival® přísady ze sóji?
Ano, lecitin v antioxidačním komplexu pro ochranu před infračerveným zářením typu A (IR-A) je ze sójového extraktu.
Obsahuje Ladival® alkohol?
Všechny přípravky Ladival® obsahují alkohol. Ladival® mléko a sprej pro dětskou pokožku v nepatrném množství - pouze 0,1% alkoholu.
Jsou výrobky Ladival® veganské?
- Lecitin v lipozomální enkapsulaci enzymu fotolyázy z řas (obsažený v přípravku Ladival® Akut) pochází ze slepičích vajec.
- V přípravku Ladival® pro děti je obsažen včelí vosk (vyjma přípravku Ladival® pro děti sprej a Ladival® gel pro dětskou pokožku se sklonem ke sluneční alergii).
Jinak Ladival® neobsahuje žádné suroviny živočišného původu.